HIGIENIZACJA I PROFILAKTYKA

PROFESJONALNA HIGIENIZACJA

Zabiegi higienizacyjne są zabiegami profilaktyczno – leczniczymi. Nie chodzi w nich jedynie o wyczyszczenie zębów i sprawienie, aby stały się gładkie i lśniące, ale przede wszystkim
o korzyści zdrowotne dla Pacjenta.

Profesjonalna higienizacja wykonywana przez dyplomowane higienistki stomatologiczne składa się z kilku etapów:

  • Badania wskaźników higieny jamy ustnej, które ukazują w procentach ilość płytki nazębnej i ilość miejsc krwawiących w przestrzeniach międzyzębowych. Odzwierciedlają one stan zaawansowania choroby dziąseł i przyzębia. Wskaźniki te pomagają motywować pacjenta oraz umożliwiają porównanie zmian zachodzących podczas leczenia.
  • Usuwania kamienia nazębnego przy użyciu urządzenia ultradźwiękowego, rozbijającego kamień i bakterie, czyli skalingu. Powstające na końcówce skalera drgania rozbijają kamień nazębny, zarówno naddziąsłowy jak i poddziąsłowy.

  • Usuwania osadów i powierzchownych przebarwień przy użyciu spray‘u wodno-piaskowego, czyli piaskowania. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i pozwala na pozbycie się przebarwień pochodzących z jedzenia i picia oraz na skutek palenia papierosów. Co ważne, wraz z osadem nazębnym Pacjent pozbywa się również biofilmu bakteryjnego, a na wygładzonych zębach kolejne złogi gromadzą się trudniej. Po zabiegu zęby są lśniące i wyraźnie rozjaśnione.
  • Wygładzenia powierzchni zębów przy użyciu specjalnych gumek, szczoteczek, pasków i past polerskich, czyli polishing.
  • Zabezpieczenia powierzchni zębów odżywką, wzmacniającą zęby i znoszącą nadwrażliwość.
  • Instruktażu higieny jamy ustnej, doboru indywidualnych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Podczas takiej wizyty pacjent otrzymuje wyczerpujące informację co powinien używać oraz praktyczny instruktaż w jaki sposób.

 Zaleca się, aby skaling i piaskowanie wykonywać raz na pół roku.

LAKIEROWANIE ZĘBÓW

LAKIEROWANIE

Lakierowanie jest zabiegiem profilaktycznym, wykonywanym na zębach stałych, z zastosowaniem preparatu fluorowego , który  ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Jest to jedna z przodujących metod zapobiegania rozwojowi choroby próchniczej zarówno u dzieci jaki i dorosłych.

Wskazaniami do lakierowania są:

  • zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych,
  • zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych,
  • nadwrażliwe szyjki zębowe,
  • nadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.

 

PROFILAKTYCZNE LAKOWANIE

Lakowanie stosujemy u dzieci w świeżo wyrzniętych zębach stałych bocznych. Polega ono na uniemożliwieniu zasiedlania się bakterii i rozwoju próchnicy w bruzdach zębowych.

Na wyczyszczoną powierzchnię żująca zęba aplikuje się płynny lak i utwardza lampą polimeryzującą. Zalecana jest okresowa kontrola szczelności laku ze względu na duże siły żucia występujące w zębach bocznych.